משלוח חינם בקניה מעל מעל ₪249

מה צריך לבדוק בטעימה מקצועית של יין?

תוכן עניינים

התעמקות בטעימת יין מקצועית היא מסע מרגש אל לב ליבו של היין. למעשה, מדובר בחקר סימפוניה של טעמים, ניחוחות ומרקמים שמדברים רבות על מקור וסוג היין. בין אם אתם חובבי יין ותיקים או רק מתחילים לחקור את הניואנסים של העולם המענג הזה, מדריך זה יספק לכם הבנה מקיפה של מה לחפש ולהעריך בטעימת יין מקצועית.

5 היסודות של טעימת יין

שליטה באמנות טעימת יין מתחילה בחמשת היסודות הבסיסיות: מראה, ערבוב, ריח, לגימה וסיומת. כל אחד מהשלבים הללו משרת מטרה ייחודית בתהליך הטעימה, זאת על מנת להביא להבנה מקיפה של אופי היין. 

-מראה

הרושם הראשוני של יין הוא ויזואלי. על ידי התבוננות בצבע, בבהירות ובצמיגות שלו, אפשר להתחיל לחבר את גיל היין, זן הענבים ומצבו. לדוגמה, יינות לבנים עשויים לצבור צבע ככל שהם מזדקנים, ולהפוך מצבע לימון בהיר לזהב עמוק יותר, בעוד יינות אדומים עלולים לאבד את חיוניותם. האופן שבו האור משחק דרך היין, האטימות שלו ואפילו ספקטרום הצבעים שהוא מציג, כולם מציעים רמזים לסיפור חייו של היין.

-ערבוב

ערבוב היין בכוס משרת את המטרה המכרעת של אוורור היין ופתיחת ניחוחות. תנועה זו עוזרת לשחרר את כל ספקטרום הריחות של היין, ומקלה על זיהוי תווים בודדים, בין אם הם פירותיים, פרחוניים, מתובלים או אדמתיים. זהו שלב שמכין את הטועם לחקר מעמיק יותר.

-ריח

ניחוח היין הוא היבט מורכב. בשלב זה אפשר להתחיל לזהות את שכבות הריחות שמגדירות את זהות היין. מהניחוחות העיקריים של זן הענבים והטרואר ועד לתווים המשניים המוענקים על ידי התסיסה והיישון, הריח של היין מספק תצוגה מקדימה של פרופיל הטעמים שלו ומרמז על תהליך ייצור היין שמאחוריו.

-לגימה

הלגימה מאפשרת לנו להעריך את האיזון של מתיקות, חומציות, טאנינים ואלכוהול – יסודות הליבה שמגדירים את טעם היין. זהו רגע של אמת שבו הטועם יכול להעריך את ההרמוניה בין האלמנטים הללו, להבין כיצד הם משלימים או מנוגדים זה לזה, וכיצד הם תורמים לפרופיל הכללי של היין.

-סיומת

השלב האחרון נוגע לסיומת של היין. יין איכותי ישאיר לרוב רושם מתמשך, עם טעמים שנשארים בנעימים בחיך. שלב זה חיוני להערכת המורכבות של היין, תכונה מוערכת מאוד ביינות משובחים.

טכניקות לטעימת יין מקצועית

1. ניתוח המראה

-צבע ובהירות

בטעימת יין מקצועית, הצבע והבהירות של היין מספקים תובנות משמעותיות. הגוון, העומק והעוצמה של היין יכולים להצביע על מגוון הענבים שלו, גילו ואפילו פרופילי הטעם הפוטנציאליים שלו. לדוגמה, אדום עמוק ואטום עשוי להצביע על יין חזק וטאניני, בעוד צהוב חיוור יכול להצביע על יין לבן בהיר ופריך.

-רגלי או דמעות היין 

ה"רגליים" או ה"דמעות" של היין שנוצרות בחלק הפנימי של הכוס לאחר ערבוב יכולות להציע רמזים לגבי תכולת האלכוהול והסוכר שלו. ליינות עם רמות אלכוהול או סוכר גבוהות יותר יש לרוב רגליים בולטות יותר, מה שמעיד על אופי עשיר ומלא יותר.

2. הערכת הארומה

-זיהוי ניחוחות פירות

ניחוחות הפירות ביין נעים בין התווים הקלים והפריכים של תפוח ירוק והדרים ביינות לבנים רבים ועד לפירות עשירים וכהים יותר כמו פטל שחור ושזיף הנמצאים באדומים. ניחוחות אלו יכולים לתת אינדיקציה ראשונה לפרופיל הטעם ומורכבותו של היין.

-זיהוי השפעת אלון

ניתן לזהות השפעת אלון ביין באמצעות ניחוחות כגון וניל, עשן או קוקוס. האלון מעיד על תהליך ההתיישנות של היין ויכול להקנות מורכבות לפרופיל הטעמים תוך הוספת שכבות נוספות מעבר לתווי הפרי הבסיסיים.

3. מבחן הטעם

-הבנת מבנה החך

מתיקות:

רמת המתיקות ביין, החל מיבש למתוק, נקבעת על פי שאריות הסוכר שנותרו לאחר התסיסה. זהו היבט חיוני באיזון של יין שיכול להשפיע על ההתאמה שלו לאוכל.

חומציות:

חומציות ביין מוסיפה רעננות ובהירות ומאזנת מתיקות ועושר. חומציות חשובה במיוחד ביינות לבנים ומבעבעים, שבהם היא יכולה לספק איכות פריכה ומרעננת.

טאנינים:

טאנינים, הבולטים ביותר ביינות אדומים, תורמים למבנה ולמרקם ומציעים עפיצות ומורכבות. הם מופקים מקליפות ענבים, זרעים וגבעולים, כמו גם חביות עץ אלון המשמשות ליישון.

4. תחושת גוף ופה

גוף היין, המתואר כקל, בינוני או מלא, מושפע מגורמים כמו תכולת אלכוהול וזן הענבים. תחושת הפה מתייחסת לתחושת היין בפה – בין אם הוא חלק, קרמי או אולי משי.

-פרופיל טעמים

פרופיל הטעמים של יין מקיף את שלל הטעמים שהוא מציג, מטעמי הפירות העיקריים ועד לתווים משניים כמו עשבי תיבול או תבלינים וטעמים נוספים שפותחו במהלך היישון, כגון עור או טבק.

-הסיומת

סיומת של יין הוא הטעם שנשאר בפה לאחר הבליעה. סיומת ארוכה ומורכבת היא לרוב סימן היכר של יין באיכות גבוהה, המעידה על איזון מבנה היטב של טעמים ומבנה.

לסיכום, טעימת יין מקצועית היא הרבה יותר מסתם שתיית יין – זהו מסע דרך עולם של טעמים וסיפורים. כל שלב בתהליך מספר לנו משהו מיוחד על היין כגון מהיכן הוא הגיע ואיך הוא נוצר. זכרו, לכל בקבוק יין יש את הסיפור הייחודי שלו. לכן, בפעם הבאה שאתם טועמים יין, חשבו על כל האלמנטים שהופכים אותו לייחודי, ותהנו מהחוויה הנפלאה שהוא מציע!
אנו בקידוש, גאים להציע מגוון מדהים של יינות, כאשר כל אחד מהם נבחר בקפידה. בין אם אתם ותיקים או חדשים בעולם היינות, האוסף שלנו מציע מסע דרך אזורים, ענבים וסגנונות שונים כגון קברנה סוביניון, רוזה ועוד…. הצטרפו אלינו לחקור, ליהנות ולחגוג את הטעמים והסיפורים של כל בקבוק.

אהבת את המאמר? איזה כיף! אשמח אם תשתפ/י :)

הרשמו לניוזלטר של קידוש וקבלו עדכונים חמים על מבצעים, קופונים, הטבות, אירועי יין, חדשות ועוד