משלוח חינם בקניה מעל מעל ₪249

למה אסור לחשוף את היינות לאור השמש

תוכן עניינים

מקרר יינות, מרתף יינות, תיבות אחסון ליין, כל אלו הם פתרונות שנולדו במטרה להגן על בקבוקי היין ולשמר את איכותו וטעמו לאורך זמן.

הבחירה בבקבוק יין אדום או לבן, השקעת מחשבה, התאמה של היין המושלם לארוחה, ואף תג מחיר יקר- כל אלו לא יבטיחו הנאה של ממש מן היין, במידה וזה לא השתמר כהלכה. 

בשונה ממשקאות קלים ולחלק לא קטן מן המשקאות האלכוהוליים, יין הוא מוצר המגלה רגישות גבוהה במיוחד ומחייב אחסון ושימור בתנאים מותאמים, גם בהיותו סגור וחתום.

אז מה הסיפור של היין הזה?

הליך הייצור המוקפד של היין, נוהג בתהליך כימי טבעי, המביא למיצוי הסוכר, הפרדתו מן הפרי והפיכתו בתהליך התססה עם שמרים- לאלכוהול. נוסף לזאת הדרך ליין איכותי בטעמים עמוקים, כוללת גם הליך של שקיעה, כבישה ויישון- שעשוי לארוך מחודשים בודדים ועד למספר שנים. 

למעשה, חומר הגלם היחיד עליו מתבסס יין, הם ענבים הגדלים בכרמים ייחודיים לצורך זה, והחומרים הנוספים המשמשים לצרכי הייצור הם חומרים המשפיעים על התהליך המטאבולי שהוא עובר בדרך לבקבוקים המעוצבים ולהשקת כוסות חגיגית.

תנאי הגידול הייחודיים של הענבים לצד הליך הייצור הקפדני, מספקים מושג קל לרגישות היין, שלמעשה טעמו ואיכותו אינם נשענים על דבר מלבד שימור היין בתנאים אופטימליים.

על היחסים העכורים בין שמש ליין

שתי רעות חולות מביאה חשיפה לשמש על היין הרגיש:

  • חום
  • קרינה

יינות שונים דורשים תנאי אחסון שונים, ומותאמים להגשה בטמפרטורות שונות, אולם כולם כאחד סולדים מטמפרטורות גבוהות ומגיבים בהתחמצנות מהירה של המשקה. ההתחמצנות תשפיע גם על בקבוק סגור, תגרום לטעמים חמוצים ולא מחמיאים, לגבשושיות במרקם ובקצרה: ליין מקולקל.

קרני ה-UV ששולחת השמש מהווים גורם מזיק לא רק לבני אדם, וניכר כי גם בקבוקי יין משובחים ומבטיחים סולדים מהן. פגיעת החשיפה לקרינה תביא להתעוררות הריבופלבין (B2) ועם החומצה הפנטותנית (B5) המהווים שניהם ויטמינים שמצויים ביין באופן טבעי,  ולריאקציה שמובילה לייצור של גופרית שמלבד העובדה שתפגע בטעמו של היין, גם תהפוך את בריח שלו לבלתי נסבל.

האם יין אדום ויין לבן מושפעים מחשיפה לשמש באותה מידה?

הרכיבים הקיימים ביין והופכים אותו לרגיש במיוחד לשמש, הם רכיבי האלכוהול שנולד בתהליך התסיסה והוויטמינים הנוצרים ביין כתוצר של הפרי. אלה קיימים הן בבקבוקי יין אדום והן בבקבוקי יין לבן. יחד עם זאת, גורם נוסף שמשפיע על לכידת האור והחום על ידי היין, הוא צבעו של הבקבוק ורמת האטימות שלו.

קיימים כ-12 סוגי בקבוקים לאחסון יין, כאשר כל בקבוק מביא תצורה ומאפיינים אשר משפיעים על טעם היין והשימור שלו. גווני בקבוקי היין הנפוצים הם גוון חום כהה ואטום, גוון ירקרק חצי אטום וזכוכית שקופה, יוקרתית ומרשימה- שחשופה לאור ולקרינה במלוא הדרה.

אף אחד מן הבקבוקים הללו אינו מהווה הגנה מלאה מפני חשיפה לשמש, אולם בעוד שהבקבוק הכהה והבקבוק הירוק יאריכו את משך הזמן שייקח ליין להפוך לחומצה המאתגרת את החך, בבקבוק השקוף תספיק חשיפה בת שלוש שעות בלבד להרס מוחלט של היין.

בענף היין נוהגים לאחסן יין אדום בבקבוקים כהים, בעוד שהיינות הלבנים והסמוקים מוצגים לראווה בבקבוקים שקופים, מה שהופך אותם לרגישים יותר.

היכן מומלץ לאחסן יין

מלבד חשיפה לשמש, יין עשוי להגיב בעויינות למגוון מצבים, בניהם: שינויי טמפרטורה קיצוניים, תנאי לחות, קור, סגירה שאינה הרמטית וחדירת חמצן לבקבוק.

ככלל, מי שאינו מביא ידע או את היכולת ליצור תנאים מתאימים לשימור יין, מוטב שירכוש בקבוקי יין בכמות מוגבלת ובהתאם לאירוע ולצריכה הצפויה, ולא יסתבך בחיפוש אחר המדף או הארון המתאים בבית. במידה ובכל זאת, זכיתם במארז יין אדום משובח, יינות קינוח סמוקים, או יין לבן שתרצו לשמר לסיטואציה המתאימה, חשוב להכיר את התנאים המיטביים לשימור יין:

טמפרטורה, אור ותנאי לחות

 הטמפרטורה המומלצת לשימור יין היא בין 13-16 מעלות צלזיוס, אך משתנה בהתאם לסוג היין. יין אדום מומלץ לשמר בטמפרטורה בת 17-20 מעלות צלזיוס, בעוד שיין לבן ויין רוזה דורשים טמפרטורה צוננת יותר בת 10-12 מעלות צלזיוס. יין מבעבע הוא יין הנדרש לקירור בטמפרטורה בת 5-6 מעלות צלזיוס. הדרך הטובה לשמר יינות היא באמצעות מקרר יין, כאשר כיום ניתן לרכוש מקררי יין קטנים במיוחד למטרה זו, המהווים גם פריט עיצובי מרשים. כיום קיימים גם מקררים ביתיים הכוללים אפשרות לכיוון והתאמת טמפרטורות בתאים שונים, מה שיכול לסייע. במידה ולא קיים מקרר כזה, מומלץ לשמר את היין בחלל פתוח, מחוץ למטבח שמאופיין בטמפרטורה גבוהה יותר ובתנאי לחות גבוהה. מדף בחדר שינה או עבודה אפלולי יחסית יספק מענה. 

האם ניתן לשמור יין לאחר הפתיחה

פתיחת בקבוק יין היא אירוע חגיגי עבור רבים ואירוע שגרתי עבור אחרים, אולם מראה הבקבוק המלא בחציו, מעורר תמיד את השאלה, האם ניתן וכיצד לשמר את היין הנותר. עם חליצת פקק השעם, מתבצעת חדירה של חמצן אל הבקבוק, מה שבטווח הקצר מפחית מאיכות הטעם שלו, ובטווח הארוך מביא לקלקול של היין. ככל הניתן, מומלץ לשמוח, לשמח, להזמין אורחים נוספים ולסיים את הבקבוק במעמד הפתיחה. יחד עם זאת, יין שנפתח ונותר בבקבוק, ניתן יהיה לאטום ככל הניתן באמצעות דחיקת פקק השעם ושמירת היין במקרר לימים אחדים. אם מקץ מספר ימים לא תשתו את היין, לפחות תרגישו פחות רע לזרוק אותו כשתיווכחו בריחו/טעמו החמוץ.

אהבת את המאמר? איזה כיף! אשמח אם תשתפ/י :)

הרשמו לניוזלטר של קידוש וקבלו עדכונים חמים על מבצעים, קופונים, הטבות, אירועי יין, חדשות ועוד