משלוח חינם בקניה מעל מעל ₪249

מה עושה היינן?

תוכן עניינים

אנשים רבים מאמינים שהמשמעות של להיות יינן היא לשבת בחוץ בינות כרמים ירוקים, להלך בנחת בין הגפנים ולטעום ענבים, לשבת בחוץ עם כוס יין ביד, מגש גבינות בצד, לקבל גישה לבקבוקי יין בשפע וליהנות מהחיים הטובים.

אומנם במידה מסוימת ההשקפה הרומנטית על תפקידו של היינן נכונה, אך בפועל, זהו רק חלק קטן מהעבודה וליינן ישנם תפקידים נוספים ומאוד חשובים לתהליך ייצור היין.

אז מה בעצם עושה היינן?

היינן אכן מריח וטועם יינות במהלך יום עבודה שגרתי, ולתפקידו זה ישנה מטרה והיא – להבטיח שהיין עומד בכל הסטנדרטים של היקב, מבחינת ייצור, איכות וסגנון. מעבר לכך, התפקיד שלו כולל גם הבנה מעמיקה בגידול גפנים, וזה חשוב, כאשר רוצים למקסם את הטעם של הענבים ולוודא שקוטפים אותם בדיוק בזמן. מעבר לכך היינן חובש כובעים נוספים ועוסק גם בניהול עלויות הגידול, ודפוסי מזג אוויר. חלק בלתי נפרד מהעבודה כולל גם ניהול נכון של הזמן, שכן בתעשיית היין חשוב מאוד לשמור על לוח זמנים עקבי.

ובשורה התחתונה – הייננים מפקחים על כל התהליך של ייצור היין החל בגידול הענבים, דרך הבציר ואיסוף נתונים ועד האמנות והכימיה של ייצור היין, סיוע באירועי יחסי ציבור, אירוח לטעימות, הנעת המכירות של היינות וסיווגם.

איך הופכים להיות יינן?

כדי לעבוד כיינן נדרש ניסיון רב וידע בתחום ייצור היין. מעבר לכך, נדרשת תשוקה ליין והבנה בתרבות היין העולמית. ככל שתחום זה נעשה יותר ויותר פופולרי, הביקוש עולה וישנם יותר ויותר תכניות לימוד מקצועיות והתמחויות.

רבים מהייננים עוברים הכשרה פורמלית ומתלמדים במספר יקבים, כאשר יש מסגרות לימודים אשר מציעות לימודים לתואר מוסמך בינלאומי בגפן וייננות עבור בעלי תואר ראשון בחקלאות או מדעי החיים ומסגרות אחרות שמציעות קורסי יין לכל מי שרוצה לעסוק בתחום. ההכשרות השונות כוללות את כל הידע הרלוונטי לתחום כמו למשל קרקע, דישון, מטאורולוגיה, טיפול במזיקים, עקרונות בגידול גפנים, כימיה, הכנת יינות שונים, שיווק וניהול, הערכת יינות ועוד שלל תחומים מעשירים.

איך נראה יום בחייו של יינן?

העבודה של יינן משתנה מדי יום ביומו ומדי עונה, שכן לכל עונה יש את המאפיינים שלה. במהלך תקופת הבציר למשל, עוברים בין הגפנים, טועמים את הענבים ומעריכים את מידת הבשלות שלהם. בדיקה כזו מכריעה אם הפרי מוכן לקטיף, או שהוא צריך עוד זמן על הגפן כדי להפוך למתוק ובשל יותר. פרק הזמן שמוקדש לביקורת הפרי משתנה בהתאם לכמות הכרמים שצריך לבדוק, וכמות הגפנים בכל אתר. לאחר בדיקת הפירות בשטח מגיעים אל היקב עצמו ומבקרים במרתף שלו, שם מתעסקים בכל השאלות והתהליכים הנוגעים לייצור היין. עונת הקציר זו התקופה העמוסה ביותר במהלכה הייננים מתרוצצים ממקום למקום, וטועמים מכל היינות שעברו תסיסה, דנים בטכניקות שונות הנוגעות לביקבוק ומתעסקים בלוגיסטיקה ושיווק.

לאחר דיונים, בחינת נתוני מעבדה וטעימת יינות מחליטים על כל התוספות הנדרשות לתסיסת היין, מבצעים התאמות טמפרטורה ומכלים ויוצרים הזמנות עבודה. בשורה התחתונה עבודתו של היינן אינה דלה ותמיד ישנה תעסוקה.

כמה כימיה מעורבת בייצור יין?

יש לא מעט כימיה! במסגרת העבודה, היינן מעריך את רמת ה- PH של היין כדי למדוד את הבשלות ביחס לחומציות. במילים פשוטות, אם היין מתוק או מר מדי, הצוות צריך לעשות מקצה תיקונים כדי להגיע לדיוק ולמוצר הסופי הנכון. התיקונים אינכם נעשים על ידי הערכה גסה, אלא על ידי חישובי גרם לליטר. אין זה אומר שייננים מסתובבים עם חלוקי מעבדה, משקפי מגן ומבחנות כמו אנשים שעוסקים בתחום הכימיה, אך הם כן צריכים להבין כיצד נוצרות תגובות כימיקליות, לבצע מדידות ולחשב נתונים כדי להגיע לטעם ולניחוח הנכונים.

מה החלק הכי טוב בלהיות יינן?

ייננים רבים מעידים על כך שהחלק הכי טוב בעבודתם הוא להשקיע את השעות המרובות וכל המאמצים הנלווים, לכל אורך התהליך של הייצור, מתחילתו ועד סופו. זו עבודה ממש מספקת להיות מעורבים בגידול הענבים, בקטיף, בייצור היין, בבדיקתו ולהשקיע את הזמן והאנרגיה בכל שלב ושלב של תהליך הייצור, ואז לבסוף לקצור את הפירות. ובמקרה הזה – להחזיק ביד יין איכותי שהיינן היה חלק בלתי נפרד מיצורו.

משהו שחשוב לדעת

עבודתו של היינן נעשית באהבה. לעיתים העבודה סיזיפית ודורשת נוכחות מקסימלית, בעוד שבזמנים אחרים, שעות העבודה יהיו קצרות יותר. תעשיית היין זו תעשייה עתירת הון, מה שאומר שיקבים לא פעם מוציאים כמויות גדולות של כספים על תהליך הייצור, לפני שרואים את ההכנסות. ועדיין, גם ימים מאתגרים ביקב כוללים קסם מיוחד, זו אינה עבודה במשרד, אלא עבודה מהנה שדורשת באמת תשוקה למקצוע ולכל תרבות שתיית היין.

עם משלוח יין גם אתם יכולים לטעום יינות חדשים!

עבודתו של היינן מאוד מעניינת ואם תרצו, גם אתם יכולים לנסוע לסיור יקבים, לטעום יינות מסוגים שונים ולפגוש את הייננים שהיו מעורבים ביצירתם, כמו גם להציץ מאחורי הקלעים ולהיחשף לעבודתו ותפקידו של היינן.

תוכלו גם להזמין משלוח יין הביתה ולטעום את התוצרים בעצמכם. כל שעליכם לעשות הוא לבחור בקבוקי יין משובחים או מארז יין שיקלע לטעמכם. אם אתם רוצים להתנסות ביינות חדשים, בהחלט מומלץ לבחור באתר אשר מעמיד לרשותכם מבחר גדול של יינות מיקבי הבוטיק המובילים בארץ ובעולם!

אהבת את המאמר? איזה כיף! אשמח אם תשתפ/י :)

הרשמו לניוזלטר של קידוש וקבלו עדכונים חמים על מבצעים, קופונים, הטבות, אירועי יין, חדשות ועוד