משלוח חינם בקניה מעל מעל ₪249

סוגי יין

תוכן עניינים

יש אלפי זנים של ענבים אשר משמשים לייצור יין, ומכל זן ניתן לייצר סוגי יין שונים. אם אתם מרגישים קצת אבודים, תתנחמו, אתם לא היחידים. עם זאת, הבנה מעט יותר מעמיקה על סוגי היין הקיימים, הטעמים שלהם ואופן הכנתם, יכולה לעזור לכם פלאים ולאפשר לכם לבחור את סוג היין הטוב ביותר, בהתאמה לאירוע שאתם חוגגים, הרגע שמציינים או מצב הרוח שלכם.

אז הפשילו שרוולים ובואו נצא לסיור סוגי יין וירטואלי שיעשה לכם קצת סדר בזנים.        

יין אדום

יין אדום מופק מענבים בעלי קליפה שחורה או אדומה. למרות שגוון המיץ של הענבים בהיר, הצבע האדום סגול מתקבל כאשר הקליפות של הענבים תוססות יחד עם התירוש. קליפות הענבים מכילות גם טאנינים, תרכובות שאחראיות על המרירות של היין האדום ועל מידת העפיצות שלו. הטאנינים ביין אדום משמשים גם כחומר משמר, מה שאומר שיינות אדומים עם הרבה טאנינים יכולים להתיישן יותר בהשוואה ליינות לבנים.

הטעמים והאיכות של סוגי יין אדום נקבעים בהתאם לשיטת היישון ולזני הענבים, וגם בהתאם לאזור הגידול שלהם. יש מגוון עצום של יינות אדומים שימשכו כל חך, בבואכם לקנות יין אדום איכותי וודאי תתקלו ביין אדום מתוק, יין אדום יבש, יין אדום חצי יבש ושלל מושגים שחשוב להבין על מנת לבחור היטב. בעוד שהרבה אנשים מבלבלים בין הטעם הפירותי של היין לבין היותו מתוק, יין אדום מתוק מוגדר ככזה הודות לכמות הסוכר שיש בו.

מה ההבדל בין יין אדום מתוק, לבין יין אדום יבש ויין אדום חצי יבש?

יין אדום מתוק מכיל יותר מ- 30 גרם שאריות סוכר לליטר בעוד שיין אדום יבש כולל מעט מאוד שאריות סוכר (פחות מ- 10 גרם שאריות סוכר לליטר). מלבד המתיקות, יין אדום מתוק נבדל גם בזכות תכולת אלכוהול נמוכה יותר. לעומת זאת בתהליך הכנת יין אדום יבש, היינן מתסיס את מיץ הענבים במלואו, במהלך תהליך התסיסה השמרים צורכים את כל הסוכר וממירים אותו לאלכוהול, כתוצאה מכך תהליך התסיסה מפחית את רמות הסוכר ומעלה את תכולת האלכוהול ביין.

סוגי יין

סוגי יין אדום

בין אם חיפשתם יין אדום קליל ובין אם יין אדום משובח, אלו הם סוגי יין אדום הפופולריים ביותר:

קברנה סוביניון

קברנה סוביניון הוא זן ענבים ליין אדום שמקורו בבורדו, צרפת. הוא נחשב לזן אציל ומרכיב עיקרי ברוב יינות בורדו. מחקרים מעידים על כך שזן זה הוא הכלאה בין קברנה פרנק וסוביניון בלאן, והוא נשתל ברוב אזורי ייצור היין ברחבי העולם. קברנה סוביניון מאופיין עם קליפה עבה ורמות גבוהות של טאנינים מה שמעניק ליין קברנה סוביניון פוטנציאל יישון, גוף מלא וצבע עמוק. אלו מכם שמעדיפים יין אדום ישראלי ישמחו לגלות שבישראל קברנה סוביניון הוא אחד הזנים הנפוצים בתעשיית היין.

סירה

סירה הוא זן ענבים שמשמש לייצור יין סירה ויינות נוספים, מקורו בהכלאה בין שני זנים צרפתיים מונדוז בלנש ודורזה. יש הקוראים לו בשם שיראז והוא מאופיין עם ענב בשרני, חך דומיננטי וגוף מלא. יש המון אגדות על מקורו של זן ענבים זה, בין אם כאלו שטוענים שגודל על ידי נזיר, ובין אם בעיר שיראז באיראן. לכאן או לכאן סירה משמש כיום כזן העיקרי לייצור והפקת יין בצפון הרון, בעיקר בעירוב זנים שכן טעמו משלים זנים אחרים שטעמם דומיננטי פחות. הוא מקושר עם יינות משובחים כמו הרמיטאג', קוק רוטי וקורנאס, ויש המבלבלים בינו לבין פטיט סירה.

מרלו

זן ענבים המשמש לייצור יין אשר טעמו מזכיר שזיפים, אוכמניות וצימוקים. יין מרלו בעל צבע אדום עמוק כאשר ענבי זן המרלו מאופיינים עם בשרנותם ורכותם, ומכיוון שהם מבשילים מהר, הרבה פעמים נוהגים לערבב אותם עם זן הקרבנה סוביניון שענביו מבשילים יותר לאט. הפרי גדול מהממוצע, הקליפה דקה יותר וכוללת מעט טאנין. אזורי הגידול העיקריים של מרלו הם איטליה, צרפת, קליפורניה, רומניה, אוסטרליה, ארגנטינה, ניו זילנד, דרום אפריקה ואזורי גידול יין נוספים ברחבי העולם, אולם ענבי המרלו משגשגים באזורים קרירים יותר.

מלבק

יין מלבק מיוצר מענבי מלבק, זן ענבים בגוון סגול. יין מלבק בעל גוף מלא, וטעמו מזכיר מעט טעמי פטל, דובדבן, שזיף, רימון, ואוכמנית. ענבי הזן קטנים והם מאופיינים עם קליפה דקה וצבע סגול עז בנוסף הם משגשגים כאשר הטמפרטורות חמות. מכיוון שענבי המלבק מאוד רגישים לתנאי גידולם, רמת בשלותם משפיעה רבות על מבנה היין. ככל שהענבים בשלים יותר רמות הטאנין יעלו, צבע היין יהיה דומיננטי וטעמו יהיה יותר מודגש ובעל ניחוח תבלין. אזרי הגידול העיקריים של זן זה הם צרפת וארגנטינה.

פינו נואר

יין פינו נואר מיוצר מזן ענבים בעל אותו שם, אשר מקורו בחבל בורגון שבצרפת. ענבי פינו נואר משגשגים במזג אוויר קריר, והאשכול מזכיר במבנה ובצורה שלו אצטרובל, ומכן זן הענבים קיבל את שמו (התרגום של פינו נואר הוא אצטרובל שחור). זן זה קשה מאוד לגידול מכיוון שהוא מאוד רגיש לקרני שמש חזקות, לרוחות, לקרקע עליה גדל ולקרה. כמו זנים אחרים, גם כאן לתנאי האקלים יש המון השפעה על טעמם של הענבים ועל טעמו של היין שמופק מהם.

פטי ורדו

פטי ורדו הוא זן של ענבים אדומים בעל צבע סגול כהה. הוא משמש בעיקר ליין ממסך ומוסיף צבע וארומה. בשנים האחרונות ייננים רבים החלו להשתמש בענבי פטי ורדו לייצור יין פטי ורדו, וכתוצאה מכך מגדלים את הזן הזה יותר ויותר באזורי הגידול לייצור יין ברחבי העולם, לרבות בצרפת, ארגנטינה, ארצות הברית, אוסטרליה וישראל. זן ענבים זה לעיתים לא מתפתח היטב בגלל תנאי מזג האוויר וענביו נשארים ירוקים וקטנים, או שהם מבשילים באיחור, מכן הזן קיבל את שמו (התרגום של פטי ורדו הוא ירוק קטן).

גרנאש

גרנאש הוא אחד הזנים הנפוצים שמשמשים לייצור יין אדום ברחבי העולם. ענבי הזן מבשילים מאוחר יחסית ולכן הם משגשגים באקלים יבש וחם. טעמו של יין גרנאש מזכיר גרגירי יער ותכולת האלכוהול שלו גבוהה יחסית. לעיתים ייננים משתמשים בגרנאש גם לייצור יין ממסך, או לייצור יינות רוזה בצרפת ובספרד, אזורי הגידול העיקריים שלו.

קריניאן

קריניאן הוא זן ענבים שמשמש לייצור יין אדום ובמקורו בספרד, באזור ארגון. הוא משמש כמרכיב ביינות ממסך באזור ריוחה המפורסם בספרד וכיום אזורי הגדול העיקריים שלו הם צרפת, ספרד, איטליה, קליפורניה, אוסטרליה, דרום אפריקה, צ'ילה, ארגנטינה, מקסיקו ואורוגוואי. בין המאפיינים של הזן הוא היכולת להפיק תנובה גבוהה של יבול, ועם משטר גידול נכון, אפשר ליצור יין קריניאן איכותי.

קברנה פרנק

קברנה פרנק הוא זן ענבים המשמש להפקת יין אדום, ישנם המשתמשים בו כדי לייצר יינות ממסך בסגנון בורדו, בעוד שאחרים מייצרים ממנו יין קברנה פרנק זני, כמו למשל בעמק הלואר שבצרפת. קברנה פרנק יחד סוביניון בלאן, הם "הוריו" של זן הענבים קברנה סוביניון (מבחינה גנטית) כאשר יין קברנה פרנק מאופיין עם ארומה של פירות יער, פלפל שחור, סיגליות וטבק.

יין לבן

יינות לבנים מיוצרים מענבים בעלי קליפה ירוקה, כאשר נהוג להסיר את קליפות הענבים לפני התסיסה. יינות אלו חסרים את הטאנינים שיש ליינות אדומים, הודות להסרת הקליפה ולרוב הם מיוצרים מזן ענבים אחד, למרות שבאזורים מסוימים נוהגים לייצר יינות לבנים מתערובת של זני ענבים נפוצים.

בכל הנוגע ליין לבן סוגים שונים של יינות יכולים לנוע בטווח של בין יבש למתוק, כאשר ישנם ענבי יין לבן הנחשבים לארומטיים, מה שאומר שיש להם ניחוחות חזקים של פירות ופרחים.

יין לבן יבש, יין לבן חצי יבש, יין לבן מתוק ומה שביניהם

לרוב, יין לבן מתוק יהיה תוצר של בציר מאוחר מענבים שהושארו לזמן נוסף על הגפן לאחר שהגיעו לשיא בשלותם. ככל שהיינות נשארים על הגפן לאורך זמן כך החומצות הופכות לסוכר והיין שמופק מהענבים מאופיין עם טעמים עמוקים, מלאים ועשירים יותר.

אם אתם מחפשים יין לבן מתוק מומלץ יינות כמו ריזלינג יהיו התחלה טובה. יינות ריזלינג נעים על הטווח בין יבש למתוק מאוד. גם וין סנטו האיטלקי וגוורצטרמינר יהיו בחירה מומלצת.

ומהו יין לבן חצי יבש? ביין לבן חצי יבש תהיה רמה נמוכה יותר של סוכר והוא יהיה אלטרנטיבה מעולה, אם אתם מחפשים יין לבן עם מתיקות עדינה בלבד. ביין לבן יבש, יש כמות נמוכה של סוכר ואחוזי אלכוהול גבוהים יותר.

סוגי יין

סוגי יין לבן

אנשים רבים מעדיפים יין לבן טוב בזכות הקלילות, הטעמים הפריכים והיכולת להשתלב עם סוגים שונים של מזונות. אלו סוגי יין לבן נפוצים:

סוביניון בלאן

סוביניון בלאן הוא אחד מזני ענבי היין הלבן הפופולריים ביותר בעולם, ומקורו באזור בורדו שבצרפת. הוא ההורה הגנטי של זן הענבים הנפוץ קברנה סוביניון, יחד עם קברנה פרנק ולרוב הוא משמש להפקת יין לבן יבש, אולם הוא גם מהווה מרכיב חשוב ומרכזי ביינות קינוח. יין סוביניון בלאן מאופיין עם גוף קל וחומציות, חלקם יהיו בעלי מאפיינים טרופיים מובהקים ואחרים יציגו אופי יותר מינרלי עשבוני. אזורי הגידול של סוביניון בלאן הם צרפת, ניו זילנד, דרום אמריקה, ארצות הברית, אוסטרליה וישראל.

ריזלינג

ריזלינג הוא ענב לבן וארומטי המניב יין לבן פירותי ופרחוני בעל רמת חומציות גבוהה. מקורו בחבל הריין שבגרמניה, כאשם טעמו של יין ריזלינג מושפע רבות מאזור הגידול. ענבי הזן משמשים להכנת יינות לבנים יבשים, חצי יבשים, מתוקים ויינות נתזים, כאשן יין ריזלינג נחשב לאחד מהיינות הלבנים הבולטים ביותר. מלבד חבל הריין שבגרמניה, אזורי גידול נוספים הם חבל אלזס בצרפת, אוסטריה, לוקסמבורג, אוסטרליה, צפון איטליה, ניו זילנד, קנדה, ארצות הברית, סין, אוקראינה ודרום אפריקה כשזן זה משגשג באזורים קרים יותר.

שרדונה

שרדונה הוא זן ענבים לייצור יין לבן אשר מקורו בבורגון שבצרפת, ובין מאפייניו העיקריים נמצאת יכולתו להסתגל לסביבות גידול שונות ולשקף את מאפייני אזור הגידול ביין. ענבי שרדונה מייצרים עלווה במרץ מה שבא על חשבון הסוכר וההשקעה בענבים, לכן על המגדלים לגזום את עלי הגפן וגם לנטוע את הגפנים בצפיפות. יין שרדונה נחשב לאחד מסוגי יין לבן הפופולריים ביותר שיש והוא אחד משלושת הזנים שמותר לייצר מהם שמפניה.

גוורץ

גוורצטרמינר או בקיצור גוורץ, הוא זן ענבים זהוב שמשמש לייצור יין גוורצטרמינר לבן מתובל וריחני. מקורו בנפת דרום טירול בצפון איטליה, הדוברת גרמנית, כאשר פירוש שמו הוא מתובל או ארומטי. עד שנות התשעים זן זה גדל בחבל אלזס, כאשר לאחר מכן החלו לגדל אותו גם באוסטריה, גרמניה, איטליה, אוסטרליה, דרום אפריקה, ישראל וארצות הברית. יין גוורץ הוא יין מתוק ועשיר בסוכר, בעל טעם ארומטי הדומה לליצ'י וורד, כאשר לרוב מייצרים מזן זה יין לבן חצי יבש.

שנין בלאן

שנין בלאן הוא זן ענבים המשמש לייצור יין לבן שמקורו באזור עמק הלואר. עם השנים החלו לגדל את הזן גם בדרום אפריקה שם הגפן מכונה סטין, וכיום זהו אזור הגידול הנרחב ביותר של שנין בלאן. שנין בלאן הוא זן ענבים רבגוני ומפיקים ממנו יינות שמאריכים חיים, ענב זה בעל חומציות גבוהה, וניתן להפיק ממנו יינות מגוונים החל ביינות מבעבעים, דרך יינות קינוח ועד יינות יבשים, מה שאומר שתוכלו לרכוש יין שנין בלאן מתוק, כמו גם יין שנין בלאן יבש.

סמיון

סמיון הוא זן ענבים המשמש לייצור יינות לבנים, מתוקים ויבשים. קליפתו זהובה ודקה והוא רגיש לבוטריטיס, הגורם העיקרי לריקבון אציל, מה שהופך אותו למרכיב עיקרי בייצור היין המתוק והיוקרתי סאוטרן. מקורו בחבל היינות של בורדו אך כיום אזורי הגידול שלו הם אוסטרליה, דרום אפריקה, צ'ילה ועוד. קליפתו דקה, הוא עמיד בפני מחלות, ומשגשג באזורים חמימים יותר. ענבי הסמיון בעלי חומציות נמוכה ומרקם כמעט שומני כתוצאה מכך יין סמיון יכול להתיישן למשך זמן רב.

ויוניה

זן ענבים המשמש לייצור יין לבן עשיר ושומני. מקורו של זן זה בהרון צרפת, אולם לאחרונה גם מגדלים אותו באוסטרליה וקליפורניה. ויונייה הוא זן ענבים שמבשיל מאוחר, כאשר לענב יש קליפה דקה, רמת סוכר גבוהה, ארומה עוצמתית וחמיצות נמוכה, בטיפול נכון ניתן לייצר מזן זה יין ויוניה בעל גוף מלא.

יין רוזה

יין רוזה הא יין לבן אשר קיבל את צבעו מהקליפות של הענב הורוד. ישנן שלוש שיטות להכנת יין רוזה:

  • דימום (BLEEDING) – שיטה נפוצה אשר במהלכה משתמשים בענבים אדומים עסיסיים מועכים אותם, כאשר בחלק מן הנוזל משתמשים להכנת יין רוזה ומהשאריות מכינים יין אדום עשיר. ליין רוזה שמוכן בשיטה זו יהיו אחוזי אלכוהול גבוהים וטעם עשיר.
  • השריה קצרה (SHORT MACERATION) – בשיטה זו משתמשים בענבים אדומים. לאחר שמועכים אותם הם נשארים עם התירוש לפרק זמן מסוים, אשר נקבע בהתאם לעוצמת הצבע והטעמים שרוצים לייצור. בשיטה זו מייצרים יין רוזה אלגנטי ועדין בעל אחוזי אלכוהול נמוכים יחסית.
  • ערבוב (BLENDING) – זו השיטה שמשמשת לייצור שמפניה וורודה והיא כוללת ערבוב של יין לבן עם מעט יין אדום עד קבלת הגוון הורוד הבהיר. שיטה זו פופולרית באזורי שמפיין בצרפת בעיקר שם משתמשים בה לייצור שמפניות בגוון רוזה.

הצבע הוורדרד של היין לא מעיד על מידת המתיקות שלו ועל כן אתם יכולים למצוא יין רוזה יבש, יין רוזה חצי יבש ורוזה מבעבע.

יין מבעבע

יין מבעבע ניתן לייצר מכל סוגי הענבים, כאשר ניתן למצוא יינות תוססים חד זניים או יינות מתערובות של ענבים, על כן יינות אלו יהיו זמינים בצבעים של לבן, אדום ורוזה. תכולת הסוכר ביינות תוססים משתנה בין יבש (כמו שמפניה) למתוק (כמו מוסקטו), כאשר רוב היינות התוססים מכילים כמה גרמים של סוכר על מנת לאזן את רמת החומציות הגבוהה שלהם.

יין קינוח

יין קינוח הוא כינוי ליין מתוק אשר מוגש בדרך כלל כקינוח או עם קינוח. יינות קינוח יהיו יינות אשר שמרו על רמה גבוהה של שאריות סוכר בתהליך ייצור היין שלהם. רמת הסוכר ביין נקבעת על ידי מספר גורמים והם זן הענבים שנמצא בשימוש, בשלות הענב בעת הבציר, אחוז האלכוהול של היין וסגנון היין המיוצר.

ביינות מתוקים, השמרים אינם צורכים את כל תכולת הסוכר, בין אם כתוצאה מכמות גדולה מדי של סוכר ובין אם כתוצאה מקירור או סינון התמיסה.

יין רימונים

יין רימונים, ממש כשמו, מיוצר מרימונים ולא מענבים. תהליך ייצור היין דומה מאוד לייצור יין ענבים, הפירות עוברים אל היקב והגרעינים שלהם מופרדים מהקליפה, אחד אחד. (לחצו לראות את כל היקבים) לאחר מכן הם עוברים סחיטה עדינה עד שמתקבל מיץ רימונים אדמדם ועשיר. המיץ האדום נמזג אל מכלי תסיסה, ועובר תהליך זהה לתהליך ייצור היין, עד שמתקבל יין רימונים, טעים ואיכותי.

יין פורט

יין פורט הוא יין אדום מחוזק אשר מכיל כ- 20% אלכוהול. הוא מיוצר בפורטוגל בחבל היין אלטו דורו, ומיוצא מהעיר פורטו הממוקמת בצפון המדינה שהיא גם המקור לשמו. יין פורט יוצר על ידי סוחרי יין אנגליים שחיפשו תחליף ליין הבורדו בתקופת המלחמה עם צרפת, כאשר יין זה מקבל את טעמו המיוחד והמחוזק הודות להוספת ברנדי במהלך התסיסה.

סוגי יין

יין כתום

יין כתום הוא תירוש של ענבים לבנים, שהותססו עם הקליפה שלהם במשך זמן ארוך – יין לבן שיוצר בטכניקה של יין אדום. היין נקרא כך משום שבתהליך התסיסה הוא נצבע בצבע זהוב עמוק, כתוצאה ממגעו עם הפיגמנטים שבקליפת הענבים. בטעמם היינות הכתומים שונים מאוד מיינות לבנים, וקרובים יותר ליינות אדומים. 

מגנומים

במאה ה-18 חל שינוי ויקבים ויצרני יין התחילו לבקבק יינותיהם בבקבוקי יין גדולים, היה זה במקביל לתגלית לפיה פקק השעם מעניק איטום אופטימלי ומסייע ליישון או לפחות מסייע לשימור היין ומונע את התקלקלותו. בשלב מאוחר יותר התגלה שבקבוק יין גדול (מגנומים) לא רק מרשים יותר אלא בכוחו לשנות את טעמו של היין ולהעניק לו כושר יישון והתפתחות במשך שנים רבות. 

כנסו עכשיו לדף המיוחד שלנו של מבצעי יין שווים במיוחד שיחסוך לכם המון כסף.

אהבת את המאמר? איזה כיף! אשמח אם תשתפ/י :)

הרשמו לניוזלטר של קידוש וקבלו עדכונים חמים על מבצעים, קופונים, הטבות, אירועי יין, חדשות ועוד