הזמנת לחג הפסח לצפון\דרום\יישובים מרוחקים עד 15.04 ב13.00 | מודיעין\מרכז\שפלה עד 17.04 ב 16.00 | ירושלים\ בית שמש\ביתר עלית עד מוצאי שבת ב24.00 | למשלוחים מיוחדים והזמנות גדולות ניתן לפנות ל0557246084

הסיפור של יקב בת שלמה

תוכן עניינים

אולי יותר מכל דבר אחר, טעמו של היין מחובר לקרקע שממנו צמחו הגפנים שלו. סוג האדמה, תווי הקרקע, מזג האוויר והסביבה בכללותה – כל אלו תובעים את חותמם ביין וקובעים מה יהיה האופי המיוחד שלו. לכן, אין דבר יותר מתאים ואפילו מרתק ללגום יין שגדל בחבל הארץ שבו אנחנו חיים. היין של יקב בת שלמה הוא חלק חשוב מתפיסת העולם הזאת, והוא מצטרף לקבוצה מובחרת שהולכת וגדלה של יקבים מקומיים המפיקים יין ההולם את האווירה המייחדת את אזורנו. אחרי שתכירו את יקב זה ואת הסיפור שלו אולי תרצו להתקדם לשלב הטעימות.

ההיסטוריה של יקב בת שלמה

תחילתו של מושב בת שלמה דומה לזו של יישובים רבים בארץ ישראל. הוא הוקם באזור הכרמל בשלהי המאה ה-19 כחלק מחזונו של הברון אדמונד דה רוטשילד להקים בארץ ישראל חברה חדשה המסוגלת לתמוך בתושביה באמצעות חקלאות המתאימה לאזור. אך בניגוד ליישובים אחרים, כבר בתחילת הדרך נועד מושב בת שלמה להיות מקום ראוי להקמתו של כרם. לשם כך הזמין רוטשילד מומחים מצרפת שיסייעו בבחירת הזנים המתאימים לגידול במושב. מומחים אלו בחרו בזנים אהודים כגון מלבק, קרבנה סוביניון, מוסקט ופטיט ורדו, ואף סייעו בתהליך הכשרת החלוצים.

בניית המושב שנקרא על שם אמו של רוטשילד, בטי סלומון, נמשכת כמה שנים, ובמקביל נוצרים קשרים גם עם מושבים אחרים באזור. לכן, כאשר מגיע לבסוף היבול הראשון של הכרם הוא מועבר ליקב בזיכרון יעקב, ולאחר מכן אף נבנית מנהרה ייעודית להובלה של ענבים ישירות ליקב. בהמשך, כאשר העבודה בכרם מצריכה ידיים עובדות נוספות, המושב גדל ובין העובדים החדשים נמנה גם דוד גרין, לימים – דוד בן גוריון ראש הממשלה הראשון. היישוב נאלץ להגן על עצמו מפני פורעים אך לבסוף זוכה בחזקה רשמית על האדמה ובאחריות עליה לאחר הקמת מדינת ישראל בשנת 1948.

הקמת יקב בת שלמה

הכרם במושב בת שלמה קיים כבר שנים ארוכות, ובשנת 2010 הוחלט להשלים את המהלך המתבקש ולהקים את יקב בת שלמה. מאחורי המהלך הזה עומדים היזם אלי וורטמן שחבר ליינן מעמק הנאפה ארי ארל, ושניהם שמו לנגד עיניהם את הגשמת חזונו של הברון דה רוטשילד. לאחר בחירת החלקה, הם בוחרים ב-15,770 שתילי גפנים ומתחילים במלאכה. כדי לשמור על חיבור בין עבודת הקרקע והקהילה שסביבה מחליטה הנהלת היקב לקחת חלק בתוכנית לחינוך חקלאי "רגבים" ולהעניק מלגות וסיוע במימון חינוך חקלאי. המטרה – לקדם את תחום החקלאות בישראל, לחזק את הקשר לאדמה וכמובן לעודד את הדור הבא לקחת לידיו את המושכות ולהמשיך את המסורת הוותיקה של עבודת האדמה. לחזון הזה נוסף גילוי משמעותי מרגש שמבסס עוד יותר את חשיבותה של המלאכה. במסגרת שיפוץ שנעשה בכרמי בת שלמה התגלו שרידיו של יישוב יהודי קדום מהתקופה הרומית. פריטי חרס, תנור קרמיקה ואגן לאיסוף נוזלים ששימש ככל הנראה לייצור יין – כל אלו מהווים תזכורת לכך שהיישוב היהודי פרח כאן כבר לפני אלפי שנים ואת המסורת שהוא התווה ממשיכים גם היום.

על יין ואנשים

כדי ללמוד עוד על יקב בת שלמה, חשוב להכיר את האנשים האחראיים להקמתו ולפעולתו השוטפת. בראש ובראשונה היזם והמייסד אלי וורטמן. כאיש עסקים ויזם המשקיע בקרנות הון סיכון וביוזמות טכנולוגיות, וורטמן ביקש לקדם גם מיזמים חברתיים שונים ולתמוך בתוכניות חקלאיות המעודדות את הרוח החלוצית. הקמת היקב היא חלק מאותו המהלך, ומגלמת את התשוקה שלו ליין משובח, ובפרט – יין שנוצר כאן, בארץ.

כדי להגשים את חלום היקב, וורטמן גייס לעזרתו ארי ארל, יינן שעלה מארצות הברית לארץ ישראל בשנת 1994. אחרי שהשלים את שירותו הצבאי בארץ חזר ארל לנאפה כדי ללמוד גידול גפנים, ומשם המשיך את התמחותו ביקב "קלוז דו ואל", יקבי "אליזבת' ספנסר" ו"או'שונסי". כל הידע והניסיון שצבר שימשו היטב את כרמי בת שלמה, שם קיבל על עצמו את התפקיד של יינן ראשי.

את עבודתם של וורטמן וארל משלימה ג'ודי מארדר שאחראית לתחום השיווק והפקת האירועים ביקב. מארדר עלתה מישראל בשנת 1985 וסיימה את לימודיה בפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית בירושלים. בהמשך לאחר שלמדה רפואה סינית מסורתית הקימה קליניקה במודיעין, אך כאשר נפתחה בפניה ההזדמנות לקחת חלק בעולם היין החליטה לפנות לתחום מרתק ודינמי זה, וכיום היא מנהלת השיווק והמכירות של כרמי בת שלמה.

ארי ארל, היינן הראשי של יקב בת שלמה, פיתח את הכרם בהתבסס על ניסיונו העשיר בנאפה. הוא מקפיד על ריווח צפוף של הגפנים ונעזר לשם כך בזרועות צלב הניצבות על מוטות גידול, באופן המאפשר חשיפה רבה לשמש. אופן גידול זה מגביר את תהליך הפוטוסינתזה וכך גם איכותו של הפרי עולה. גידול הגפנים נעשה תוך הקפדה על חקלאות בת קיימא וצמצום משמעותי של השימוש בריסוס. לשם כך נעזרים בהדברה ביולוגית, שבה המזיקים העלולים לפגוע בגפנים נאכלים על ידי טורפים הקיימים באופן טבעי בסביבה. לצד זה, נעזרים בכרם גם בעשבים כגון חיטה ותלתן המסייעים להחזיר חנקן לאדמה ומאפשרים ליצור קומפוסט טבעי ואורגני.

בזכות שיטות גידול אלו, וטיפול מוקפד בגפנים מפיקים בכרם ארבעה סוגי יין, בעלי גוונים וטעמים שונים. הסובניון בלאן הוא יין לבן המצטיין בנוכחות חזקה ומרעננת והוא מופק באמצעות תסיסה במכלי נירוסטה שעוצבו במיוחד למטרה זו. יין לבן נוסף הוא השרדונה, יין בעל ארומות מודגשות ובניגוד לסוביניון בלאן תהליך התסיסה שלו מתרחש בחביות עץ אלון המעניקות לו טעם מעושן וקטיפתי. יין נוסף, בעל טעם נקי ופירותי הוא הרוזה המקבל את הגוון המיוחד שלו מקליפות הפרי, ולסיכום נזכיר יין הייחודי ליקב – בטי. זהו יין קווה שעבר יישון של 20 חודשים בחביות עץ אלון, כאשר את תהליך היישון אפשר להמשיך בבקבוק עד 10 שנים נוספות. הוא משתלב מצוין עם סטייק עסיסי, ומתובל בטעמי דובדבנים ושוקולד, עם סיומת חלקה וארוכה.

אהבת את המאמר? איזה כיף! אשמח אם תשתפ/י :)

הרשמו לניוזלטר של קידוש וקבלו עדכונים חמים על מבצעים, קופונים, הטבות, אירועי יין, חדשות ועוד