משלוח חינם בקניה מעל מעל ₪249

ההיסטוריה של תעשיית היין הישראלית

תוכן עניינים

הגפן הוא אחד משבעת המינים שבהם נשתבחה ארץ ישראל, ולא בכדי. תעשיית היין בחבל הארץ הקטן והיפה שלנו הייתה ידועה עוד בימי קדם, והקשר של היין לתרבות הארץ הישראלית נעוץ עמוק עמוק בהיסטוריה שלה. כבר לפני אלפי שנים ייצרו בני האדם יין מענבים, ואין כמעט תרבות שבה אין ליין תפקיד כלשהו, פונקציונאלי, דתי, או גם וגם. היין מהווה משקה טקסי בדתות רבות, ושימש במשך חלק גדול מההיסטוריה כתחליף למים. אבל מתי התחילה פה תעשיית היין? ואיפה ניתן למצוא היום את היין הטוב ביותר בארץ?

בעת העתיקה

ביישובי ארץ ישראל העתיקה, כמו בכפרים ועיירות אחרים בימי קדם, היה מצוי כמעט תמיד יקב המיועד לדריכת ענבים והפקה של יין. ניתן למצוא באתרים ארכיאולוגיים רבים ברחבי הארץ עדויות ליקבים כאלה, שחלקם נשתמרו בשלמותם ממש, ואפילו עם גרעיני ענבים עתיקים. את הענבים היו דורכים כמובן ברגליים יחפות.

בארץ ישראל, שרבים מהיישובים בה הוקמו על שדרת ההר, השתמשו לעיתים בשיטת הטרסות על מנת לגדל את הכרמים על משטחים ישרים, אך במקרים רבים הכרמים פשוט השתרעו להם על צלע ההר. הרי יהודה והרי השומרון ידועים זה אלפי דורות בענבים המשובחים שלהם, והיין שיצא מעמק יזרעאל היה ידוע ומפורסם בכל. הכרמים של עמק יזרעאל נזכרים אפילו בתנך ככרמים משובחים, כמו שניתן ללמוד מסיפורו של כרם נבות היזרעאלי.

חידוש תעשיית היין בעת החדשה

יש כאלה המצדדים בהיסטוריה של בית הספר החקלאי מקווה ישראל הטוען שהוא זה שחידש את תעשיית היין בארץ ישראל, ואחרים התומכים בטענה של המושבה הטמפלרית שחייתה במושבת שרונה (כיום מתחם שרונה בתל אביב, על יד מגדלי עזריאלי ומחלף השלום), הטוענת היא לכתר ולבכורה. כך או כך, כולם יסכימו שמי שנתן את הדחיפה האמיתית לצמיחה של תעשיית היין הישראלית הוא דווקא הברון רוטשילד, שהיה מעוניין שאחד מהענפים החקלאים שאותם הוא טיפח במושבות השונות יהיה ענף ייצור היין. לא עבר זמן רב עד שקם יקב ראשון לציון, ואחריו קמו יקבים נוספים בבנימינה, זיכרון יעקב ועוד.

על אף הקשיים הרבים שבהם נתקלה תעשיית היין הישראלית המתחדשת, בדגש על שנותיה הראשונות, היא צלחה את כולם והפכה לאחת מתעשיות היין המוצלחות בעולם. הברכה שוב שורה בענבים הגדלים על ההרים העתיקים ובמישור החוף, והיינות הישראלים הזוכים שנה אחרי שנה בשלל פרסים הם העדות לזה.

מה החידושים בתעשיית היין הישראלית כיום?

יין היא תעשייה מסורתית, כזו המתבססת על שיטות גידול ענבים, בצירה ותסיסה שעוברים מדור לדור. אמנם לא קשה במיוחד לייצר יין, אך דרושה מומחיות של ממש על מנת לגדל את זן הענבים הנכון בתא השטח הנכון, לעשות את המיזוג הנכון בין סוגי הענבים השונים, להשתמש בחביות הנכונות ליישון, ועוד אינספור פרטים נוספים שאתם אפילו לא יכולים לחשוב עליהם. זו הסיבה שהיקבים המצליחים ביותר הם בדרך כלל יקבים וותיקים במיוחד, כאלה המוכרים בשוק המקומי והעולמי כבר עשרות (ואפילו מאות) שנים, ומשווקים את היין שלהם לכל כנפי תבל.

עם זאת, ובתור אומה האמונה על החדשנות, אין זה פלא שבארץ לא מסתפקים רק במספר יקבים גדולים וותיקים. משפחות רבות, ואפילו אנשי פרטיים, החליטו לפתוח יקבי בוטיק קטנים ואיכותיים, כאלה המייצרים מספר קטן של בקבוקי יין בכל שנה, המיועדים לאוכלוסיית חובבי היין בעיקר. יקבים כאלה יהיו לרוב לא מוכרים כל כך, וישתדלו להתמחות במספר מצומצם של סוגי יינות, על מנת לשכלל את ההתמחות שלהם ולמתג את עצמם בנישה מסוימת.

איך ניתן להגיע ליקבים הללו?

לעיתים, גם אם הייתי רוצה לרכוש מוצר מסוים, לא הייתי יכול לעשות זאת כי לא הייתי יודע איפה למצוא אותו. זה פחות או יותר המצב גם עם יקבי הבוטיק הישראליים. האם יצא לכם לשמוע על יקב ספורנו? יקב חמרא? ומה לגבי יקב גשם? אנחנו בטוחים שלא שמעתם עליהם כלל, וגם אם שמעתם, כנראה שלא שמעתם על הרבה יקבי בוטיק אחרים שצצים ברחבי הארץ כפטריות אחרי הגשם. המבחר הוא ממש עצום, וחייבת להיות דרך להגיע אליו.

למזלנו, אכן יש דרך. במקום שכל יקב ינסה את כוחו בפרסום ובכך יתחרה במגרש של הגדולים (שהוא לא יכול להתחרות בהם, לא מבחינת תקציבי פרסום ולא מבחינת היקפי מכירות), ישנה אפשרות למקד את החיפוש שלכם רק ליקבי בוטיק. בעידן האינטרנט שמאפשר נגישות לכל פינה, ניתן למצוא ספקים אונליין שיוכלו לקשר אתכם לכל יקב, מכל אזור, ולכל סוג יין. המבחר שניתן למצוא הוא באמת עצום, ולכם נשאר רק לבחור.

ולא מדובר בעניין של מה בכך. למצוא את היקבים, לבנות את הקטלוגים, להבין אילו הם יקבי בוטיק שאיתם רוצים לעבוד, כל אלה משימות מורכבות המצריכות מאחורי הספקים חשיבה מעמיקה והבנה של צרכי השוק ורצון הלקוחות. היין שמגיע מיקבי הבוטיק צריך להיות לא רק שווה לרמה של היינות שאותם ניתן לרכוש במכולת, אלא לעלות עליה בצורה משמעותית. מסיבה זו, אתם יכולים לדעת שאם אתם רוכשים יין מספק כזה העובד עם יקבי בוטיק בלבד באופן קבוע, הרי שרכשתם יין איכותי במיוחד. ובנוסף לזה, הנה גם תמכתם בחקלאות ובייצור כחול לבן, ובאיכות הגבוהה ביותר שיש. לא שוס?

אהבת את המאמר? איזה כיף! אשמח אם תשתפ/י :)

הרשמו לניוזלטר של קידוש וקבלו עדכונים חמים על מבצעים, קופונים, הטבות, אירועי יין, חדשות ועוד