משלוח חינם בקניה מעל מעל ₪249

כל מה שאתם צריכים לדעת על מרתפי יינות

תוכן עניינים

מרתפי יינות הפכו פופולריים יותר ויותר עם השנים, לא רק עבור חובבי יין, אלא עבור כל מי שמחפש להוסיף נופך של אלגנטיות ויוקרה לביתו. מרתף יינות יכול להיות השקעה מצוינת, אבל לפני שאתם קופצים לתוך העולם המיוחד הזה, יש כמה דברים שכדאי לדעת. במאמר זה נסקור את כל מה שאתם צריכים לדעת על מרתפי יין, מהיסודות של אחסון יין ועד לסוגים השונים של מרתפי יין הקיימים בשוק.

מהו מרתף יינות?

מרתף יינות הוא מקום אחסון המיועד לשימור ויישון יינות. למעשה, זהו מקום שבו ניתן לאחסן אוסף יינות בסביבה מבוקרת המבטיחה את איכות היין ואריכות ימיו. ניתן לבנות מרתפי יין בבית או להתקין כיחידה עצמאית. מרתפי היין מגיעים בצורות, גדלים וסגנונות שונים כדי להתאים לצרכיו של כל חובב יין.

היסודות של אחסון יין

יין הוא מוצר עדין ומתכלה הדורש תנאי אחסון ספציפיים כדי לשמור על איכותו וטעמו לאורך זמן. להלן ארבעת הגורמים העיקריים שיש לקחת בחשבון בעת אחסון יין:

טמפרָטורה

יש לאחסן יין בטמפרטורה עקבית בין 12-18 מעלות צלזיוס. כל תנודת טמפרטורה עלולה לפגוע ביין ולהשפיע על טעמו. טמפרטורות גבוהות עלולות לגרום ליין להתיישן מהר מדי, בעוד שטמפרטורות נמוכות עלולות להאט את תהליך היישון.

לחות

יין צריך להיות מאוחסן בסביבה לחה, עם רמת לחות בין 50% ל-70%. לחות מעטה מדי עלולה לייבש את פקק השעם ולגרום לו להתכווץ, וכך לאפשר לאוויר להיכנס לבקבוק ולקלקל את היין. מצד שני, לחות יתר עלולה לגרום לעובש וטחב על הפקק, מה שעלול להשפיע גם על טעמו של היין.

אור

יש לאחסן יין במקום חשוך הרחק מאור שמש ישיר ותאורת פלורסנט. נציין כי אור אולטרה סגול יכול לפרק את התרכובות האורגניות של היין ולגרום לו להתקלקל, לכן בקבוקי יין מיוצרים לרוב בבקבוק ירוק כהה או חום, מה שעוזר להגן על היין.

רעידות

יש לאחסן יין בסביבה יציבה ללא רעידות. רעידות עלולות להפריע למשקעי היין ולהשפיע על תהליך התיישנותו. לכן, עדיף לאחסן יין במרתף יינות ייעודי, שם ניתן להגן עליו מפני רעידות חיצוניות.

היתרונות של מרתף יין

מלבד מתן סביבת אחסון אופטימלית ליין, מרתף יינות מציע גם מספר יתרונות נוספים:

יישון יין

מרתפי מספקים את הסביבה המושלמת ליישון יין, ובכך מאפשרים לו לפתח את טעמו ומורכבותו לאורך זמן. יישון נכון יכול לשפר את הטעם, הארומה והמרקם של היין, ואף להעלות את ערכו אם אתם מתכננים למכור אותו בעתיד.

חיסכון במקום

אם אתם חובבי יין, סביר להניח שיש לכם כמה בקבוקי יין או מארז יין מונחים בביתכם אשר תופסים מקום יקר במזווה או במטבח שלכם. מרתף יינות יכול לעזור לכם לפנות מקום על ידי מתן אזור אחסון ייעודי לאוסף היין שלכם.

שיפור האסתטיקה של הבית שלכם

מרתף יינות מעוצב היטב יכול גם לשפר את האסתטיקה של הבית שלכם ולהוסיף מגע של אלגנטיות ותחכום לחלל שלכם. מרתפי יין מגיעים בסגנונות וגמורים שונים, המאפשרים לכם להתאים אישית את המראה והתחושה של אזור אחסון היין שלכם כך שיתאימו לטעם ולעיצוב האישי שלכם.

סוגים שונים של מרתפי יין

ישנם סוגים שונים של מרתפי יין זמינים בשוק, כל אחד עם התכונות והיתרונות הייחודיים שלו. להלן סקירה כללית של הסוגים הנפוצים ביותר של מרתפי יין:

מרתפי יין מובנים

מרתפי יין מובנים מיועדים להתקנה בקיר או בארון והם מעניקים מראה חלק המשתלב היטב. מרתפים אלו אידיאליים לבעלי בתים שרוצים למקסם את השטח שלהם מבלי לוותר על האסתטיקה של אזור אחסון היין שלהם.

מרתפי יין עצמאיים

מרתפי יין עצמאיים הם למעשה יחידות עצמאיות שניתן למקם בכל מקום בבית שלכם, מה שהופך אותם לאופציה רב-תכליתית עבור בעלי בתים. מרתפים אלו מגיעים בגדלים וסגנונות שונים, מיחידות קומפקטיות שיכולות לאחסן מארז יין המכיל כמה בקבוקים ועד ליחידות גדולות שיכולות להכיל מאות בקבוקים.

מרתפי יין תחתונים

מרתפי יין תחתונים נועדו להתאים מתחת לדלפק או לאי במטבח, מה שהופך אותם לאופציה אשר חוסכת מקום עבור בעלי בתים שרוצים לשלב את אזור אחסון היין שלהם במטבח או בפינת האוכל שלהם.

מרתפי יין בחלל מיועד

מרתפי יין בחלל מיועד הם המותרות האולטימטיביות עבור חובבי יין שרוצים ליצור אזור ייעודי לאחסון יין בביתם. מרתפים אלו מובנים בדרך כלל בחדר פנוי או במרתף והם יכולים להכיל אלפי בקבוקים, ומספקים מקום בשפע לאחסון ויישון יין.

עיצוב מרתף היין שלכם

עיצוב מרתף יין כולל יותר מסתם בחירה בסוג המתאים של יחידת אחסון יין. הנה כמה גורמים שכדאי לקחת בחשבון בעת עיצוב מרתף היין שלכם:

מיקום

המיקום של מרתף היין שלכם יכול להשפיע על הביצועים והיעילות שלו. באופן אידיאלי, מרתף היין שלכם צריך להיות ממוקם במקום קריר, יבש וחשוך, הרחק מכל מקור חום, אור או רעידות.

גודל

גודל מרתף היין שלכם יהיה תלוי במספר הבקבוקים שאתם מתכננים לאחסן, כמו גם בשטח הפנוי בבית שלכם. הקפידו למדוד את השטח שבו אתם מתכננים להתקין את מרתף היין שלכם כדי להבטיח שהוא יתאים כראוי.

בּידוד

בידוד נכון הוא הכרחי לשמירה על רמות הטמפרטורה והלחות במרתף היין שלכם. הקפידו לבחור יחידת אחסון יין מבודדת היטב ובעלת דלת הדוקה למניעת דליפת אוויר.

מערכת מתלים

מערכת המתלים היא המקום שבו יאוחסנו בקבוקי היין שלכם. בחרו מערכת מתלים יציבה ומתכווננת אשר יכולה להכיל גדלים וצורות שונות של בקבוקים כמו גם מארז יין.

מערכת קירור

מערכת הקירור אחראית על רמות הטמפרטורה והלחות במרתף היין שלכם. ישנם סוגים שונים של מערכות קירור זמינות בשוק, החל מיחידות תרמו-אלקטריות פשוטות ועד למערכות מתקדמות יותר מבוססות מדחסים.

שמירה על מרתף היין שלכם

תחזוקה נכונה היא חיונית להבטחת אורך החיים והאיכות של אוסף היין שלכם. הנה כמה טיפים לשמירה על מרתף היין שלכם:

ניקוי

נקו באופן קבוע את מרתף היין שלכם כדי למנוע מאבק ולכלוך להצטבר על בקבוקי היין והמתלים שלכם. השתמשו במטלית או במברשת רכה כדי לנגב את הבקבוקים והמתלים והימנעו משימוש בכימיקלים קשים או דטרגנטים.

בקרת טמפרטורה ולחות

עקבו אחר רמות הטמפרטורה והלחות במרתף היין שלכם באופן קבוע והתאימו את ההגדרות לפי הצורך. הקפידו לשמור על הטמפרטורה בין 12-18 מעלות צלזיוס ועל הלחות בין 50% ל-70%, שכן אלו הם התנאים האופטימליים לאחסון יין.

זרימת אוויר

זרימת אוויר תקינה היא חיונית למניעת צמיחת עובש וטחב במרתף היין שלכם. הקפידו להשאיר מעט רווח בין בקבוקי היין והמתלים כדי לאפשר זרימת אוויר נאותה.

בדיקות קבועות 

בדקו בקביעות את בקבוקי היין שלכם לאיתור סימנים של נזק או קלקול, והסירו כל בקבוק שנראה דולף או שיש לו ריח מעופש. כמו כן, בדקו את מערכת המתלים שלכם עבור כל סימני בלאי או נזק, והחליפו כל מתלים שבורים או רופפים לפי הצורך.

לסיכום, מרתף יינות הוא השקעה מצוינת עבור כל חובבי היין, המספק אזור אחסון ייעודי לאוסף היין שלכם ואף משפר את האסתטיקה של הבית שלכם. על ידי התחשבות בסוגים השונים של מרתפי יין, עיצוב מרתף היין שלכם ותחזוקה נכונה שלו, תוכלו להבטיח כי אוסף היין שלכם יישאר במצב מעולה במשך שנים רבות. ואם כבר דיברנו על אסתטיקה, אנו בקידוש מאמינים שלקולקציית יין טובה מגיע מארז מכובד! אנו מזמינים אתכם ליהנות מחוויה ייחודית ולרכוש את מארזי היין המיוחדים שלנו. 

אהבת את המאמר? איזה כיף! אשמח אם תשתפ/י :)

הרשמו לניוזלטר של קידוש וקבלו עדכונים חמים על מבצעים, קופונים, הטבות, אירועי יין, חדשות ועוד